Úvod» Storage newsletter» Mýty o pevných discích aneb v čem jsou...

Mýty o pevných discích aneb v čem jsou lepší datové pásky

Datové pásky neupadnou v zapomnění. Tato zpráva může zarmoutit ty, kteří si mysleli, že pevné disky nahradí pásky, nicméně pásky stále hrají zásadní roli, zvláště pokud jde o zálohování, archivaci a zabezpečení dat při dlouhodobém uchovávání a ochraně.


Pojďme se podívat na tři mýty o discích:

    1. Mýtus o užitečnosti ukládání obchodních dat: pevné disky mohou nahradit páskové jednotky ve všech případech kromě pokročilých řešení pro archivaci.

Chyba: optimální strategií je kombinace diskových polí  a páskových knihoven pro ochranu a efektivní dlouhodobé ukládání dat.

 

    2. Mýtus o nákladech a manipulaci: Disková řešení jsou tak cenově výhodná, že nemá smysl používat pásky z ekonomických důvodů.

Chyba: I v případě, že by pásky a disky byly stejně ekonomicky nákladné, výhody pásek jsou v bezpečné off-line archivaci. Nákady na archivaci dat na páskách a discích nejsou shodné. Náklady na uložení 1 TB dat na datových páskách budou vždy nižší než při ukládání na pevné disky. Provozní náklady diskových polí budou vždy vyšší než náklady páskových jednotek, neboť disky spotřebovávájí energii i v případě, kdy nezapisují ani nečtou data. A navíc datové pásky mnohem méně zatěžují životní prostředí než pevné disky.

 

    3. Mýtus o spolehlivosti: Na rozdíl od disků, jsou pásky nespolehlivé pro ukládání důležitých dat, a je velmi složité je používat.

Cyhab: Dnešní páskové mechaniky a média, technologie LTO, mají dlouholetým používáním prověřenou spolehlivost (MTBF 250 000 hodin), archivní pásky lze skladovat 30 let, tak vysoké životnosti nedosahuje žádný disk. Za použití moderních obslužných programů, se ukládání dat na pásky výrazně zjednodušilo.