Úvod» Storage newsletter» Barium Ferritová technologie datových pásek

Barium Ferritová technologie datových pásek

V roce 2010 oznámilo IBM ve spolupráci s FUJIFILM Corporation novou Barium Ferritovou technologii záznamové vrstvy použité pro zálohování a archivaci dat na datových páskách. Použité Barium Ferritové (BaFe) částice záznamové vrstvy umožní oproti klasickým částicím (MP (G5)) zápis až 29,5 biliónů bitů na čtvereční palec magnetické pásky. To ve svém důsledku umožní vývoj datových pásek o kapacitách 35TB. Základem této technologie jsou Barium Ferritové částice, které jsou oproti klasickým částicím MP (G5) menší a stabilnější. Menší velikost a větší stabilita Barium Ferritových částic vede ke zlepšení vlastností magnetické záznamové vrstvy datových pásek.

Srovnání velikosti, povrchu MP (G5) a BaFe záznamové vrstvy:

 

Poprvé byla tato technologie použita u datových pásek Oracle T10000C a IBM 3592 JC. Nyní se uplatňuje v posledním formátu LTO 6 datových pásek IBM a Imation.

Výhody Barium Ferritové technologie:

  • Menší magnetické částice umožňují menší velikost jednotlivých bitů v magnetické záznamové vrstvě.
  • Díky užší magnetické záznamové vrstvě je možná větší hustota záznamu dat.
  • Hladší magnetická záznamová plocha umožňuje redukovat mezery mezi nahrávanými daty.
  • Větší koercivita (1) a magnetická stabilita Barium Ferritových částic zvyšují odolnost proti vnějším vlivům, což vede ke zvýšení archivačních možností datových pásek.


(1) Koercivitě se říká také koercivní síla. Je to schopnost permanentního magnetu odolávat demagnetizaci externím magnetickým polem i svým vlastním demagnetizačním polem.